כאבים בברכיים

כאבים בברכיים יכולים להיות מטרד של ממש. הם יכולים להיות בעוצמות שונות, קלות וגם קשות, ולהשפיע לא מעט על ההתנהלות היום יומית. לעיתים הם נובעים מפעילות גופנית כלשהי, שגרמה לעומס יתר על האזור ולמאמץ רב מאד ולעיתים בשל שחיקת האזור, תופעה טבעית, שחלה עם השנים. הסיבה לרגישותן הרבה של הברכיים ולהיותן אזור פגיע מאד הוא האופן שבו הן בנויות. מפרק הברך, הנחשב למפרק הגדול ביותר בגופנו, יכול לנוע לכיוונים ולמישורים שונים. הוא נושא משקל רב ולכן נתון לעומסים גבוהים.

כיצד הם באים לידי ביטוי

כאבים בברכיים יכולים להופיע באזורים שונים בברך. מיקומו של הכאב ומידת עוצמתו יכולים להצביע על הסיבה לכאב ולאפשר לגורם המקצועי שאליו פונים, קרי אורטופד ברכיים, לספק את המענה הטיפולי המתאים. התלונות הנפוצות הקשורות לכאבים בברכיים מתרכזות בצדן הפנימי של הברכיים, בזמן כיפופן (בין אם תוך כדי עליית מדרגות, ישיבה או קימה או אפילו בעת כריעה), באזור שמעל או מתחת לפיקת הברך, מאחורי הברך וגם בצדי הברכיים. הסיבות לכאבים יכולות, כאמור, להיות רבות מאד וזיהוין במדויק על ידי האורטופד או רופא הספורט, המתמחה בתחום, יכולה לעשות את כל ההבדל בין החלמה מהירה וטובה לבין החלמה ממשוכת מאד.

הסיבות לכאבים

הכאבים בברכיים יכולים לנבוע מכמה סיבות. המשותף לכולן הוא אובדן השליטה על השרירים הסובבים את הברכיים, עד לכדי תופעות מכאיבות מאד. פריקת ברך יכולה לגרום לכאבים בברכיים, שחיקת סחוסי הברך היא סיבה נוספת נפוצה (המכונה "אוסטיאוארתריטיס של הברך"), גם קרע מניסקוס, בין אם טראומטי ובין דנגרטיבי הוא סיבה נוספת וגם מצבים של ברך פטלו-פמורלי. סיבות נוספות לכאבים בברכיים הן דלקת פרקים, ציסטה, קרע ברצועה הצולבת של הברך, נמק של עצמות מפרק הברך ("אוסטיאונקרוזיס"), דלקת מכנית וגם סינדרום ITB.כאבים בברכיים

אפשרויות הטיפול השונות

הטיפול המוצע מתחיל באבחון מקדים על מנת לאתר את מיקומו המדויק ואת הסיבה שגרמה לכך. הטיפול השמרני המוצע לרוב במקרים של כאבים בברכיים יכלול פעילות גופנית, המסייעת בהחזרת השליטה לשרירי המפרק ובחיזוקם. פעמים רבות, החזרה לפעילות הגופנית עבור הסובלים מכאבי ברכיים היא אתגר של ממש, אולם חשוב מאד לתת לזה מקום ולהשקיע בחיזוק השרירים. ישנם תרגילים מיוחדים שניתן לבצע, המסייעים התרגול השליטה השרירית.

מעבר לכך, פיזיותרפיה היא מענה נוסף, לעיתים זריקות מקומיות וטיפול תרופתי ובמקרים אחרים נדרשת התערבות כירורגית וניתוח החלפת מפרק הוא הפתרון המתאים. לעיתים משקל עודף הוא אחד הגורמים לכאבים ועל כן הפחתה במשקל בהחלט יכולה לסייע ולעיתים תוספי מזון הם הפתרון המוצע. פעמים רבות משלבים בין כמה צורות טיפול על מנת ליהנות ממענה מקיף יותר. כך או כך, פנייה לאורטופד מומחה היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הבעיה ולקבל את המענה המתאים.

קרא עוד: ארטרוסקופיה ברך, רצועה צולבת, החלפת מפרק הברך

לקביעת פגישת ייעוץ, ניתן להתקשר לאחת מהמרפאות של ד״ר פסקין, ויקבעו עבורכם פגישה.

 

peskindr